Postat pe 7 martie 2010 în Noutăţi

Miercuri, 10 martie 2010, după Sf. Liturghie de seară de la ora 18.00, la Grupul de Rugăciune, va avea loc proiecţia filmului „Carol Wojtyla – Papa Ioan Paul al II-lea” (Partea a 2-a). Fiind în acest an dedicat preoţilor, vom avea ocazia să vizionăm viaţa aceluia care a reuşit prin harul lui Dumnezeu să-şi dedice întreaga viaţă lui Dumnezeu şi Bisericii Universale.

Joi, 11 martie 2010, la ora 16.30, Academia Teologică Anton Durcovici vă invită la: Citire din cartea lui Iob.
Invitat: pr. Ieronim Iacob.
Învăţătura va avea loc la Institutul Teologic Romano-Catolic Sfânta Tereza, care se află în curtea Catedralei „Sf. Iosif”. Intrarea liberă.

Marţi, 16 martie 2010, vom începe Trezena, devoţiunea de 13 marţi, în cinstea Sf. Anton de Padova. Toţi aceia care aleargă la ajutorul Marelui Făcător de minuni şi doresc să urmeze devoţiunea celor 13 marţi, îşi pot exprima intenţia (acatistul) lor la biroul parohiei. Timp de 13 marţi, în fiecare marţi seara, după Sf. Liturghie la care sunt pomenite toate intenţiile (acatistele), urmează: rugăciuni în cinstea Sf. Anton de Padova, binecuvântarea cu moaştele Sfântului şi venerarea lor.

La iniţiativa Sorei Marie-Anne Mathieu din Congregaţia Surorilor Doctrinei Creştine, care activează în parohia noastră, ne-am bucura dacă am reuşi să înfiinţăm în parohia noastră un Atelier al Cuvântului. Pentru ce? Pentru a înţelege mai bine Evanghelia şi pentru a experimenta prezenţa vie a lui Isus printre noi. „Atelierul” este un loc unde „ucenicii” învaţă de la un învăţător bun o meserie sau o artă, pas cu pas. În atelierul biblic, Învăţătorul este Isus şi noi, ucenicii săi, învăţăm împreună de la el cum putem să-l întâlnim personal în Cuvântul lui Dumnezeu. Sora Marie-Anne ar vrea să înceapă cu un grup de tineri cu vârsta între 18 şi 30 de ani. Aşteptăm doritori, iar apoi, de comun acord, vom stabili data începerii acestui Atelier al Cuvântului.

Adaugă un comentariu

Poţi folosi aceste tag-uri HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>