Postat pe 27 februarie 2010 în Noutăţi

Începând cu săptămâna aceasta, în următoarele trei seri de miercuri, după Sf. Liturghie, la Grupul de Rugăciune, va avea loc proiecţia filmului „Carol Wojtyla – Papa Ioan Paul al II-lea”. Fiind în acest an dedicat preoţilor, vom avea ocazia să vizionăm viaţa aceluia care a reuşit prin harul lui Dumnezeu să-şi dedice întreaga viaţă lui Dumnezeu şi Bisericii Universale.
Vatican Pope John Paul IIpapa4
Joi, 4 martie 2010, la ora 11.00, în Amfiteatrul „I.H.Rădulescu” al Bibliotecii Academiei Române din Calea Victoriei, nr. 125, va avea loc un simpozion dedicat „Monseniorului Vladimir Ghika – Martir în România”. Vor interveni: Acad. Eugen Simion, Prof. Neagu Djuvara, Conf. Monica Broşteanu, Cercetător Emanuel Cosmovici, Prof. Francisca Băltăceanu, Cercetător Lucia Toader, Î.P.S. Ioan Robu. În cadrul simpozionului va avea loc şi premierea filmului dedicat Mons. Ghika, „Fratelui meu din exil”, de Ana Boariu.
MONS GHICA FOTO COLORGhika 10
Tot săptămâna aceasta avem Prima Vineri şi Prima Sâmbătă a lunii cu devoţiunile obişnuite. Adoraţia la Prea Sf. Sacrament expus va începe atât vineri cât şi sâmbătă la ora 17.00.
Picture 066_resizePicture 033_resize
La iniţiativa Sorei Marieanne din Congregaţia Surorilor Doctrinei Creştine, care activează în parohia noastră, ne-am bucura dacă am reuşi să înfiinţăm în parohia noastră un Atelier al Cuvântului. Pentru ce? Pentru a înţelege mai bine Evanghelia şi pentru a experimenta prezenţa vie a lui Isus printre noi. „Atelierul” este un loc unde „ucenicii” învaţă de la un învăţător bun o meserie sau o artă, pas cu pas. În atelierul biblic, Învăţătorul este Isus şi noi, ucenicii săi, învăţăm împreună de la el cum putem să-l întâlnim personal în Cuvântul lui Dumnezeu. Sora Marieanne ar vrea să înceapă cu un grup de tineri cu vârsta între 18 şi 30 de ani. Aşteptăm doritori, iar apoi, de comun acord, vom stabili data începerii acestui Atelier al Cuvântului.
Craciun(Toni)2007 205Craciun(Toni)2007 167
Marţi, 16 martie 2010, vom începe Trezena, devoţiunea de 13 marţi, în cinstea Sf. Anton de Padova. Toţi aceia care aleargă la ajutorul Marelui Făcător de minuni şi doresc să urmeze devoţiunea celor 13 marţi, îşi pot exprima intenţia (acatistul) lor la biroul parohiei. Timp de 13 marţi, în fiecare marţi seara, după Sf. Liturghie la care sunt pomenite toate intenţiile (acatistele), urmează: rugăciuni în cinstea Sf. Anton de Padova, binecuvântarea cu moaştele Sfântului şi venerarea lor.
Anton 13IMG_0496

Adaugă un comentariu

Poţi folosi aceste tag-uri HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>