Postat pe 21 februarie 2010 în Noutăţi

Duminică, 28 februarie 2010, după Sf. Liturghie de la ora 10.30, în Biserica noastră, va avea loc lansarea cărţii DE CE SUNT PREOT. 15 dialoguri îndrăzneţe propuse de Claudia Stan.

Lansarea va fi făcută chiar de D-na Claudia Stan, enoriaşa parohiei noastre, autoarea întrebărilor.

După lansarea cărţii în biserică, Asociaţia Caritativă Sf. Vincenţiu de Paul, Conferinţa Maica Indurerată – Sfânta Cruce, vă invită să participaţi la o întâlnire în sala de catecheză, unde enoriaşii bisericii noastre vor putea avea un dialog cu d-na Claudia Stan despre cartea proaspăt lansată.
Membrele asociaţiei vă vor oferi „o prăjitură de post”, precum şi o tombolă.

Un potenţial trăgător de elită, pasionat de motoare şi poezie, ajuns călugăr iezuit.
Un informatician ortodox care a părăsit managementul pentru altarul catolic.
Un franciscan ex-„băiat de cartier” care şi-a păstrat pasiunea pentru muzică şi fotbal.
Un aspirant la barou care pledează pledează cauza unui sfânt.

Aceştia sunt doar câţiva din cei 11 tineri preoţi catolici care, nonconformist şi foarte transparent, lăsând deoparte tabuurile şi limbajul teologic, vorbesc despre vocaţia lor la preoţie, cu încercările şi bucuriile ei, răspunzând deschis, cu inegalabil umor, dar şi cu extrem de multă profunzime, unor întrebări provocatoare, pe alocuri maliţioase, dar şi pline de miez spiritual.
Despre nebunia după Cristos, despre pacea inimii, despre mângâierea adusă oamenilor din jur…
Dar şi despre dezlipirea de lume, despre provocările castităţii, despre zburdălniciile vieţii „de dinainte” şi lupta cu incoerenţa…
Despre a te lăsa sedus de un Dumnezeu nevăzut altfel decât cu ochii inimii…
Li se alătură patru episcopi (ÎPS Ioan Robu, ÎPS György Miklós Jakubinyi, PS Petru Gherghel, PS Florentin Crihălmeanu), care dezvăluie aspecte inedite ale vieţii şi vocaţiei lor, pentru ca toate aceste mărturii de viaţă autentică să lumineze (atât cât îi stă în putere fiinţei umane) esenţa vocaţiei la preoţia catolică, esenţă care, cu toate aceste mărturii, îşi păstrează neatinsă aura de taină între sufletul ales şi Dumnezeu.

DE CE SUNT PREOT. 15 dialoguri îndrăzneţe propuse de Claudia Stan, cu un Cuvânt înainte de PS Cornel Damian, Episcop Auxiliar, Arhiepiscopia Romano-Catolică de Bucureşti – Editura Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Bucureşti, Bucureşti, 2010 – 280 pag. (20×14 cm.).

1

4 comentarii la “Lansare de carte la „Sf. Cruce””

Pentru a schimba imaginea de la avatar, accesează site-ul gravatar.com.
 1. Vlad Rusu spune:

  Foarte fain. Vom fi acolo.

 2. Angelica spune:

  Felicitari, doamnei Claudia Stan !
  Prezentarea de astazi, pe langa faptul ca a fost foarte indrazneata, a fost si foarte constructiva. Avem nevoie, intr-o societate ca a noastra, sa ne cunoastem mai bine, pentru a fi mai uniti: preoti, laici, celibatari, persoane conscacrate.
  Va multumim !

 3. manoliu irma spune:

  Felicitari doamnei Claudia,dar si pr.Fabian ptr.aparitia cartii.E de mare valoare.Dialogurile (parafrazez cuvintele Angelicai)”indraznete si constructive” elucideaza esenta vocatiei la preotie precum si taina intre sufletul ales si Dumnezeu.
  Marturisesc,in sinea mea au existat multe semne de intrebari legate de taina intre sufletul unui preot si Dumnezeu.
  Raspanditi pe cuprinsul intregii tari cartea!!!!!!

 4. Claudia Stan spune:

  Pentru mine a fost o mare onoare „primirea” de duminica, de „acasa”, cum spunea pr. Ionel. M-am simtit foarte bine si sunt bucuroasa ca acesti 15 „oameni frumosi” au putut fi aratati lumii prin aceste dialoguri.

Adaugă un comentariu

Poţi folosi aceste tag-uri HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>